» » Ochrana soukromého domu před ohněm je povinností dobrého majitele

Ochrana soukromého domu před ohněm je povinností dobrého majitele

Pro obyvatele velkých a provinčních měst se pojmy jako letní sídlo, soukromý dům a zeleninová zahrada mírně liší, proto nejprve objasním.

Pro nás, obyvatele provinčního Orska s populací 237 tisíc lidí, existují různé koncepce: zeleninová zahrada, letní rezidence, soukromý dům, chalupa. A hned vysvětlím, že naše město má podlouhlý tvar, nachází se na obou stranách řeky Ural, proto moderní vysoké domy často koexistují s jednopatrovými soukromými budovami a zeleninovými zahradami..

Zeleninová zahrada - obvykle 6 hektarů půdy pro postele, brambory, ovocné stromy umístěné v těsné blízkosti města (často ve městě), kam se dostanete tramvají, minibusem nebo pravidelným autobusem. V naší rodině byly tři takové zahrady.

Dacha - stejných 6 hektarů, ale nachází se na odlehlejším a malebnějším místě, u řeky, jezera, často s elektřinou, někdy i plynem. Domy jsou postaveny na základech a můžete žít celé léto. Zpravidla jsou zde také postele, ale jsou zde také dobré rekreační oblasti.. 

Soukromý dům - nachází se ve městě, často v centru města, v sousedství výškových budov. Velikost pozemku je od 3 árů do 12, v závislosti na umístění pozemku. Navrženo pro celoroční bydlení, často v blízkosti domu se nachází lázeňský dům a kůlna pro kuřata nebo jiná malá zvířata. Pro obyvatele megalopolíz se tyto soukromé domy budou jevit jako letní sídlo.. 

Chalupa je dům moderní konstrukce, často dvoupodlažní nebo s podkrovím, s přilehlým územím bez lůžek, ale s trávníkem, květinovými záhony, rekreačními oblastmi. 

Pohled na starou část domu, postavený pomocí technologie rámu a lemované cihly
Pohled na starou část domu, postavený pomocí technologie rámu a lemované cihly

Bydlíme v malém soukromém domě, centrální tramvajová linka se nachází 600 metrů od nás a 120 metrů v opačném směru je železniční a zeleninová zahrada hned za ní. Žijeme tedy na okraji centra města. Náš dům byl postaven v 50. letech 20. století, stojí na pozemku o rozloze 8 hektarů. Hlavní část domu (obytná) je vyrobena z modřínu pomocí technologie rámu. V 90. letech minulí majitelé vytvořili přílohu z cihel a tvárnic, takže v domě se objevila velká kuchyň a samostatná koupelna s toaletou, dřevěné stěny domu byly zároveň obloženy nehořlavými silikátovými cihlami. A tak jsme na konci roku 2016 tento dům koupili. V létě 2017 jsme opravil střechu nad starou částí domu. Jako střešní krytina byly použity nehořlavé kovové dlaždice a fasáda byla dokončena měkkými dlaždicemi, které jsou také odolné vůči ohni..

Jak ukázala první zima, rozšíření bylo nekvalitní, takže při přípravě jídla stěna v kuchyni jednoduše „vzlykala“ kondenzací, takže jsem opravdu chtěl zeď izolovat venku. Nejjednodušší způsob, jak jsme byli upozorněni, bylo zakrytí stěn polystyrénem a jejich opláštění plastovým obkladem, aby dům vypadal moderně a snížil tepelné ztráty. Případ s „Winter Cherry“ byl však stále v mé paměti, a tak jsme tuto myšlenku okamžitě zamítli, protože v případě požáru shoří jak obklad, tak pěna, a výboj při spalování bude prostě hrozný.

Starý vchod do domu je viditelný, nyní je položen, ale na tomto místě hrozně fouká
Starý vchod do domu je viditelný, nyní je položen, ale na tomto místě hrozně fouká - nyní přidáváme novou kuchyň a po výstavbě zateplíme dům zvenku

"Raději bychom zmrazili jednu nebo dvě další zimy, ale kupte si normální izolaci z kamenné vlny, například PLASTER BUTTS od Rockwool, a zakryjte fasádu tlustou vrstvou nehořlavé omítky, než uděláme vše spěšně z hořlavých materiálů," řekl můj manžel.

Obecně platí, že dřevěná stavba v našem městě je špatně rozvinutá, a to vše proto, že se město nachází v stepní zóně a stromy jsou přivezeny za vysokou cenu. Náš soused se však rozhodl utratit nějaké peníze a nainstalovat log saunu pár metrů od našeho domu. Vy sami chápete, že v případě požáru bude jakýkoli vánek v našem směru nežádoucí. A zeď naší garáže je obvykle 1 metr od této vany. Jedna věc potěší - naše garáž je postavena z cihel a uzavřena s profesionálním listem, i když v budoucnu ji také plánujeme přestavět.

Sousední lázeňský dům ze srubu ve velmi těsném sousedství s námi
Sousední lázeňský dům ze srubu ve velmi těsném sousedství s námi

Nyní pokračujeme v obnově domu, musíme přemýšlet o naší bezpečnosti nejen pro další bydlení, ale také během samotné výstavby.

Když jsem vyřezával dveře mlýnem, musel jsem neustále zalévat zeď vodou
Když jsem vyřezával dveře mlýnem, musel jsem neustále zalévat zeď vodou

Například na podzim prořízli místo pro dveře v dřevěné stěně. Suché dřevěné stěny byly rozdrceny třením a suché dřevěné stěny byly připraveny vznítit, takže na stěny nalily vodu. 

Suchý stavební materiál byl schovaný před cihlovou garáží, co když ...
Suchý stavební materiál byl schovaný v cihlové garáži a najednou....

Stavební materiály pro novou střechu - několik metrů krychlových z borovicových prken - byly po vysušení vloženy do cihlové garáže, proto musí nyní pracovní kůň - auto - zůstat přes noc venku. 

Při kosmetických opravách v místnostech jsme museli brát v úvahu skutečnost, že v budovách s dřevěnými stěnami musí kabeláž jít shora, to znamená, že nemůže být zděná. Konečné dokončení a opravy musí teprve přijít a zapojení je již nahoře.

Stropní, drát prochází přímo přes dlaždice
Stropní, drát prochází přímo přes dlaždice

Začali také opakovat zapojení samotné, protože předtím nebyl kabel navržen pro takový počet elektrických spotřebičů. Musel jsem zavolat odborníky a změnit zapojení do domu a zároveň vyměnit elektroměr. Byly dodány nové stroje, nyní jsou však mimo dům, což není příliš pohodlné. A před několika lety jsme se rozloučili s žárovkami, používajícími pouze LED nebo úsporu energie.

Nové prodejní a prodejní automaty
Nové prodejní a prodejní automaty

Dalším bodem požární bezpečnosti je správné uspořádání místností a jejich výzdoba. Jednou z nových pokojů, které jsme nedávno pro ložnici vytvořili, je nyní dočasně kuchyň. Je velmi světlý, má 2 okna s výhledem na nádvoří a bránu - ideální místo pro výhled. Ale trávíme nejvíce času v kuchyni. Ale bez ohledu na to, jak nás naši příbuzní přesvědčují, nevyrobíme tam stálou kuchyň, protože 2 stěny v něm jsou dřevěné a podlahy jsou pokryty deskami s jazykem a drážkou. Naše nová kuchyně (která je v současné době ve výstavbě) bude mít digestoře a nehořlavé materiály při výzdobě stěn, podlah a stropů.. 

Ložnice má pero a pero, ale prozatím bude dočasná kuchyň
Ložnice má pero a pero, ale prozatím bude dočasná kuchyň

Mimochodem, jedním z akvizic, na který čekáme na podzim, jsou detektory kouře, které čtou jak znečištění plynů během spalování, tak oxid uhelnatý. 

Protože vaříme na plynovém sporáku bez elektrického zapalování, je jasné, že máme zápasy. Také máme děti: syn 11 a dcera 3. Proto jim pravidelně připomínáme, že „Zápasy pro děti nejsou hračky.“ Umožňujeme našemu synovi zapálit plyn pouze v přítomnosti dospělého, protože zápasy jsou pro něj stále zajímavé, ale ať se ho nebojí, ale ví, jak s nimi správně zacházet. Ukazujeme naší dceři instruktážní karikatury jako Smeshariki a čteme také knihy o požární bezpečnosti. Pokud necháme svého syna samotného, ​​vždy mu připomínáme, co má dělat, když dojde k požáru.

Malé děti by měly vědět, že si nehrají zápasy
Moje děti vědí, že si nehrají zápasy

Je velmi důležité přesně znát telefonní číslo hasičského sboru. Dříve jsme všichni dobře věděli 01, 02, 03 (požár, policie, sanitka). Nyní však tato čísla nefungují z mobilních telefonů, takže musíte předem zjistit, jak zavolat speciální služby od svého operátora. Mám 101.

V bouřce odpojujeme všechny elektrické spotřebiče od sítě, protože přepětí není neobvyklé a zapnuté zařízení může způsobit požár (pamatujte na dřevěné stěny našeho domu), vypneme také většinu zařízení, pokud jdeme do přírody.

V domě máme vlastní vytápění, vytápíme se plynovým kotlem, který ohřívá vodu na mytí nádobí, takže pravidelná kontrola a čištění tohoto zařízení je nedílnou součástí našeho života. V blízké budoucnosti bude pro ni postavena samostatná místnost s větráním vtahování / odtahování.. 

Náš dům opravdu potřebuje moderní izolaci stěn a vnější výzdobu
Náš dům velmi potřebuje moderní izolaci stěn a vnější výzdobu

tak, jak chráníme náš dům před ohněm:
1. Jako vnější výzdobu domu nepoužíváme hořlavé materiály.
2. Staré opotřebované kabely vyměňujeme za nové a okamžitě je doplňujeme elektrickými automatickými zařízeními a moderními světelnými zdroji.
3. Věnujeme pozornost práci spojené s řezáním dřevěných stěn, nalitím vody na ně.
4. Nezakrývejte kabeláž v dřevěných stěnách.
5. K dekoraci kuchyně nepoužíváme hořlavé materiály.
6. Použijeme detektory kouře, které plánujeme nainstalovat na podzim.
7. Učíme naše děti požární bezpečnost a jednání v případě požáru.
8. Víme přesně, jak vytáčet hasiči z mobilního telefonu.
9. Nezapojujeme několik elektrických topných zařízení do jedné zásuvky najednou.
10. Jako izolaci stěny používáme nehořlavou kamennou vlnu.
11. Nekuříme vůbec, a ještě více nedovolujeme hostům kouřit v domě.

Jak nám produkty Rockwool mohou pomoci:

Na podzim dokončíme rekonstrukci domu, rozšíření nové kuchyně je téměř hotové, ještě pár týdnů - a tuto část domu zakryjeme novou střechou. Ale před začátkem zimy bychom opravdu chtěli izolovat stěny zvenku, protože v zimě teplota v kuchyni klesla na +14, navzdory teplé podlaze. Kamenná vlna PLASTER BATTS od společnosti Rockwool by nám proto velmi pomohla: izolace je vynikající i protipožární! Izolace podkroví je navíc v předstihu, takže nám vyhovuje i LIGHT BATTS SCANDIC.


Recenze: 149